Védikus kozmológia

Szerző: | 2018.jan.11. | Asztrológia

A védikus filozófia és asztrológia rendszere a Purusa (Tudatosság-Férfi-Lélek) és a Prakriti (Anyag-Teremtés-Nő), az univerzális elme alkotói, az anyag világába ereszkedve létrehozzák  az Ahamkárát.

Ahamkárának a hamis egót hívjuk. Fontos tudni, hogy védikus értelemben kizárólag hamis egó létezik, így amikor az egó kifejezést használjuk, az minden esetben hamis egót jelent.

Az egónk a Gúnákon keresztül képes kifejeződni a világban, ezek a radzsasz, a tamasz és a szattva minőségek. Ez az anyagi természet három kötőereje. Ez az a három univerzális dinamika, ami meghatároz minket amikor a földi testünkben tartózkodunk.

Védikus asztrológiában az ég térképét ezen három kötőerő alapján is osztályozzuk, ez által nyerhetünk rálátást a bolygók működéseire, természeteire és egymással való összefüggéseikre.

Radzsasztikus minőséget hordoz a Merkúr és a Vénusz.

Tamasztikus minőséget hordoz a Szaturnusz, a Mars, a Rahu és a Ketu.

Szattvikus minőséget hordoz a Nap, a Hold és a Jupiter.

Minden bolygó valamelyik minőséget képviseli
Hold és Vénusz: VÍZ.
Nap, Mars Ketu: TŰZ.
Merkúr: FÖLD
Szaturnusz, Rahu: LEVEGŐ

Jupiter: ÉTER

A fenti minőségek mindannyiunkban jelen vannak valamilyen mennyiségben és formában, egymással összefüggésben. Ezek működése határozza meg azt, ahogyan jelenlegi földi formánkban élünk.

 

Az időszakos böjt 10 előnye

Az időszakos böjt az Ájurvéda szemléletében nemcsak egy diétás módszer, hanem egy tudatos életmódbeli eszköz is, amely támogatja a test és az elme egyensúlyát. Az Ájurvéda szerint a böjt segít harmonizálni a dósákat (Váta, Pitta, Kapha), javítja az agni-t (emésztő tüzet), és elősegíti a prána (életerő) szabad áramlását.

Általános fogalmak

Az alábbi szótár tartalmazza a cikkben szereplő szanszkrit szakkifejezéseket, magyar megfelelőikkel és rövid magyarázatukkal.

A citromos víz hatása ájurvédikus alapokon

Ájurvédikus megközelítésben  citromos víz hatása a testre és az elmére a három dósa – Váta, Pitta, Kapha – egyensúlyán keresztül értelmezhető. A citrom savas természete miatt Pitta dominanciájú, ugyanakkor megfelelően alkalmazva harmonizáló hatással lehet a test működésére.